Poprawny sen to gwarancja udanego dnia

Sen to wbrew pozorom jedna z ważniejszych części naszego życia, dlaczego? To właśnie podczas snu nasze ciało i umysł regenerują się, przygotowując się na trudy dnia następnego. To nie przypadek, że sportowcy, ludzie sukcesu czy osoby zajmujące się zdrowiem dbają o swój sen, a skoro ich wszystkich łączy duża wiedza, dobra sylwetka czy zdrowie psychiczne to coś musi być na rzeczy. Ludzie interesujący się chociaż w małym stopniu tym jak poprawnie powinni spać osiągają lepsze wyniki w nauce, sporcie czy pracy ze względu na to, że poznali i wdrożyli w życie kilka technik dążenia do zdrowego snu. Czujesz się zabiegana/ny rano przed pracą? O 16:00 marzysz o drzemce, kawie lub masz po prostu o tej godzinie dość wszystkiego bo nie możesz się już skupić? Zaniedbujesz rodzinę, bo masz do wykonania jeszcze kilka dziennych zadań wieczorem, a mogłeś/aś je zrobić rano? Jeżeli na którekolwiek z tych pytań odpowiadasz potwierdzeniem to powinieneś/aś jak najszybciej zainteresować się tym jak polepszyć jakość twojego snu.

Zmień nocnego marka na rannego ptaszka

Nazywasz się z dumą nocnym markiem i wielką przyjemność Ci sprawia przesiadywanie przed książką czy laptopem do późnych godzin nocnych? Istnieje pewna alternatywa zapewniająca Ci możliwość robienia tego co lubisz, ale rano! Jeśli kładziesz się spać zazwyczaj o 3, a Twoją nocną rutyną jest oglądanie seriali na Netflix, praca lub nauka to spróbuj nieco zagiąć czasoprzestrzeń, położyć się o godzinie 23:00 uprzednio nie patrząc na wyświetlacz przez przynajmniej godzinę, a wstać o 5:30 - 6:00.

Co to zmieni? Po pierwsze: nie przesiadujesz przed ekranem emitującym niebieskie światło bezpośrednio przed snem, a jest to prosty sposób na pobudzenie organizmu i co za tym idzie pogorszenie stanu snu oraz niewyspania w dniu następnym. Po drugie: śpisz całe 6.5 do 7 godzin co jest receptą na perfekcyjną regenerację, oraz po trzecie - co najważniejsze dla Ciebie - masz godzinę lub dwie na dowolną czynność wykonywaną w nocy: serial do kawy? Nauka czy praca? To wszystko stoi otworem przed porządnie wyspanym i pobudzonym człowiekiem.

Nie nagrzewaj sypialni

Zadbaj o poprawną temperaturę w Twojej sypialni, staraj się przykręcić grzejniki tak aby temperatura pomieszczenia nie przekroczyła 20 stopni Celsjusza oraz obserwuj swój organizm. Zbyt wysoka temperatura otoczenia powoduje niewyspanie oraz bóle głowy spowodowane przesuszeniem oraz przegrzaniem organizmu. Nawilżacz powietrza nie jest tylko zbędnym gadżetem - pozwala on utrzymywać powietrze w stanie poprawnej wilgotności, a wywietrzenie sypialni przed snem wpuszczając tlen zaowocuje lepszą pracą mózgu podczas spania.

Zainteresuj się również kołdrą oraz poduszką, powinny być one z naturalnych i oddychających materiałów - kołdra niezbyt ciężka a poduszka nie może być zbyt wysoka.

W sypialni ważne jest co jesz i czy trenujesz

Na 3 godziny przed snem nie powinniśmy jeść ani wykonywać obciążających ćwiczeń, ale te dwie rzeczy wpływają pozytywnie na sen jeśli dobrze z nich korzystamy. Posiłek przed snem powinien być lekkostrawny - a przede wszystkim strawiony przed położeniem się do łóżka. Spanie nie może być dla Twojego organizmu walką ze wszystkimi bodźcami zewnętrznymi, więc powinniśmy je ograniczyć do minimum, a trawienie jedzenia to nie najlepsze zadanie dla naszego ciała w trakcie gdy z całych sił próbuje się regenerować. Spróbuj wypić przed pójściem spać szklankę wody - zapewni Ci to niezbędne nawodnienie potrzebne każdej Twojej komórce.

Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana - poprawia krążenie krwi, przemianę materii, ogólne samopoczucie, ale również pobudza, dlatego spróbuj odpuścić sobie bieganie lub siłownie na parę godzin przed snem. Jeśli wykonasz trening odpowiednio wcześnie to zaśniesz z wyluzowanymi mięśniami, spokojnym tętnem oraz poszerzonymi naczyniami krwionośnymi.

Najlepsze metody wybudzania się

Masz ambicję być rannym ptaszkiem ale wciąż nie możesz się wybudzić nie pamiętając nawet, że przełączałeś/aś budzik o 2 godziny do przodu? Na to również istnieją rozwiązania. Jednym z nich są aplikacje na telefon, które monitorują twój sen na podstawie dźwięków ściąganych z dyktafonu i wybudzają cię z najlżejszej fazy snu, w której jesteś najbardziej pobudzony, dają one często efekt pobudzenia niczym po 10 minutowej drzemce.

Innym sposobem jest odłożenie telefonu niedaleko czajnika lub kawiarki, parę metrów od łóżka. Gdy zadzwoni budzik będziemy zmuszeni wygrzebać się z kołdry, podejść do kuchni, a gdy już tam będziemy, to jesteśmy już blisko od całkowitego pobudzenia - wystarczy wstawić wodę lub kawę i mamy motywację do rozpoczęcia dnia.

Jesteś taki jaki jest twój sen

Znając metody poprawnego snu, świat stoi przed tobą otworem. Wyobraź sobie zwyczajny dzień, w którym po podsumowaniu uświadamiasz sobie, że od 6:00 do 7:30 oglądałeś/aś ulubiony serial, masz za sobą trochę nauki, pojechałeś/aś do pracy zrelaksowany i już od dawna trzeźwo myślący, a wieczorem miałeś jeszcze sporo czasu na książkę, naukę i rodzinę. Piękne? W takim razie żyj zgodnie z tymi zasadami, rozwijaj je oraz polecaj znajomym aby świat wokół ciebie był ciekawszy niż zombie z kubkami kawy wpatrzeni w ekran.