Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?
Każdy chce żyć przez długie lata w dobrym zdrowiu. Aby je zachować, należy jednak odpowiednio o nie zadbać. Właściwie zbilansowana dieta, duża ilość płynów oraz odpowiednia dawka aktywności fizycznej z całą pewnością pomogą nam w zachowaniu zdrowia. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na to, aby należycie zatroszczyć się o swoją psychikę.
Dlaczego dbanie o psychikę jest takie ważne?
Ciągłe życie w stresie, brak czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków oraz brak odpoczynku nie służą zdrowiu psychicznemu. Stan psychiczny może pogarszać również brak odpowiedniej higieny snu. Dbałość o psychikę ma ogromne znaczenie, jeżeli chcemy czuć się dobrze. Należy mieć na uwadze, że problemy z psychiką mogą dawać również objawy somatyczne. Jeśli nie będziemy na bieżąco redukować uporczywego stresu i napięcia, możemy spodziewać się bólów głowy, a także przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Oczywiście zawsze gdy pojawiają się takie dolegliwości somatyczne, należy przeprowadzić odpowiednie badania. Wszystko po to, aby móc wykluczyć poważne schorzenia. Jeżeli jednak badania laboratoryjne nie będą odbiegać od normy, należy przyjrzeć się temu jak dbamy o swoją psychikę. Być może warto byłoby ograniczyć stresujące zajęcia i postarać się bardziej wyciszyć. Jak powszechnie wiadomo, profilaktyka jest znacznie skuteczniejsza niż leczenie powstałych już zaburzeń czy chorób. Warto więc zatroszczyć się o nią jeszcze zanim zaczną nam dokuczać skutki nadmiernego stresu.
W jaki sposób możemy dbać o psychikę?
Jeżeli odpowiednio dbamy o zdrowie psychiczne, zmniejszamy ryzyko depresji oraz innych schorzeń psychicznych. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jak o to zdrowie psychiczne dbać. Przede wszystkim musimy ograniczyć ilość stresujących sytuacji w naszym życiu. Jeżeli stresuje nas praca, dobrze byłoby zadbać o odpoczynek po niej. Po pracy umysłowej najlepszą opcją będzie wypoczynek fizyczny. Dobrze jest więc pójść na długi spacer lub po prostu pobiegać. Możemy również pójść na basen, bo kontakt z wodą działa na organizm bardzo odprężająco.
Świetnym pomysłem będą również warsztaty jogi. Jeśli jednak nasza praca jest fizyczna, dobrze będzie odpocząć po niej w nieco inny sposób. Idealnym rozwiązaniem będzie czytanie książek lub rysowanie. Oczywiście warto jeść również produkty, które zwiększają produkcję endorfin. Mowa tu przede wszystkim o orzechach oraz o gorzkiej czekoladzie. Nie wolno jednak zapominać o tym, że podstawę naszej diety powinny stanowić warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz owoce. Od czasu do czasu warto byłoby wybrać się na jakąś imprezę ze znajomymi. Dobrym pomysłem będzie tez romantyczny wyjazd z ukochaną nam osobą. Bliskie kontakty z innymi osobami mają bowiem duże działanie terapeutyczne. Świetną opcją jest również regularny kontakt ze zwierzętami. Jeżeli mamy miejsce, możemy zainteresować się również uprawą ogródka warzywnego lub kwiatowego. Kontakt z fauną i florą działa na człowieka relaksująco oraz sprawia, że czuje się on potrzebny. Zajmowanie się zwierzęciem to idealna opcja dla wszystkich osób, które są samotne i narzekają na chroniczny brak towarzystwa.
Jak rozpoznać depresję?
Kilka dni gorszego samopoczucia nie oznacza jeszcze żadnej patologii. Jeżeli mamy jakiś dłuższy stresujący okres to normalne, że czujemy się przygnębieni. Zazwyczaj dość szybko to mija. Czasami jednak przewlekły smutek może oznaczać depresję. Jeżeli więc negatywne emocje towarzyszą nam dłużej niż dwa tygodnie, powinniśmy odwiedzić psychologa. Jeśli jednak złemu samopoczuciu towarzyszą myśli rezygnacyjne lub autodestrukcyjne, od razu powinniśmy udać się do lekarza. Bardzo niebezpiecznym objawem jest również zaniedbywanie swoich podstawowych obowiązków, zarówno tych służbowych jak i domowych. Niekorzystnym objawem jest również unikanie kontaktu z bliskimi nam osobami, a także utrata swoich dotychczasowych zainteresowań.
Lekarzem specjalistą zajmującym się leczeniem zaburzeń nastroju jest lekarz psychiatra. Podstawowym narzędziem diagnostycznym wykorzystywanym przez lekarza psychiatrę jest rozmowa. Jeśli podejrzewamy u siebie zaburzenia depresyjne, musimy przygotować się na rozmowę trwającą blisko czterdzieści minut. Czasami jest to nawet godzina. Jeżeli psychiatra stwierdzi, że cierpimy na depresję, może zaordynować odpowiednie leczenie farmakologiczne. Może nas również skierować na psychoterapię, która przynosi najlepsze efekty długofalowe. Jeśli jednak nasza depresja jest naprawdę silna, może okazać się, że będziemy potrzebować równolegle wsparcia psychologicznego i farmakologicznego. Leki na depresję zaczynają działać dopiero po upływie kilku tygodni, ale pierwsze efekty psychoterapii zauważymy już po kilku sesjach. Na bardziej trwałe rezultaty trzeba jednak poczekać nieco dłużej.
W leczeniu depresji bardzo ważne jest również wsparcie osób nam bliskich. Dobrze jest więc poinformować o chorobie osoby, z którymi dzielimy dom lub mieszkanie. Mogą one nam pomóc w codziennych obowiązkach przynajmniej do momentu, w którym odczujemy działanie terapeutyczne leków.