Zaprzyjaźnij się ze sobą

Nieustannie stawiamy przed sobą nowe cele i pragniemy staje się rozwijać. Dużo pracujemy, dokształcamy się, ćwiczymy i nie wysypiamy się. A gdy z przerażeniem zauważamy, że zaczynamy chorować i mieć problemy z koncentracją szukamy różnych przyczyn, nie dopuszczając do myśli faktu, że to nasz styl życia psuje nasze zdrowie.

Wysypiaj się!

Choć informacje o odpowiedniej ilości snu, jakiej potrzebuje nasz organizm bombardują nas ze wszystkich stron, to i tak regularnie o tym zapominamy. Katujemy się niedokończonymi projektami, wymagającymi treningami i dziwimy się, że nasze ciało słabnie. Tak, jak odpowiednia organizacja dnia pozwala nam logicznie rozdzielić czas na pracę, spotkania z przyjaciółmi, wieczór z rodziną i realizowanie swoich pasji, tak gospodarowanie naszymi nocami nie jest już tak łatwą sprawą. Zarywamy godziny na czytanie książek, kończenie projektów, imprezy, spotkania i wmawiamy sobie, że jeśli nie tej nocy, to następnej uda się nam wypocząć. Niestety nie da się wyspać za inne, bardziej męczące dni. Nasz organizm tak nie działa, dlatego też powinniśmy skupić się na tym, by kłaść się o ustalonej porze i spać przynajmniej 7 godzin w ciągu doby. To absolutne minimum dla osób aktywnych, które chcą, by ich ciało oraz umysł były sprawne przez cały dzień.

Nie przesadzaj z treningami

Choć treningi niewątpliwie powinny być nieodłącznym elementem naszego życia, to trzeba pamiętać, że ich nadmiar jest szkodliwy. Nawet najbardziej zdrowe rzeczy w przesycie nie przynoszą zbyt wielu korzyści. Warto o tym pomyśleć, gdy będziemy planować swój tydzień treningowy. Niezależnie od tego, czy zależy nam na utracie tkanki tłuszczowej, czy też myślimy o zbudowaniu tkanki mięśniowej, to częścią treningu jest również czas poświęcony na regenerację organizmu. Jeśli zaczniemy obserwować swoje ciało szybko zauważymy, kiedy jest przemęczone, a kiedy mamy wystarczająco energii. Będziemy w stanie nawet określić, o której godzinie najlepiej się nam ćwiczy. Dzięki temu będziemy mogli świadomie rozplanować wszystkie interwały, treningi siłowe lub jakiekolwiek zajęcia, na jakie uczęszczamy.

Chodź na masaże

Często masaże kojarzą się nam z wizytami w salonach SPA, które kosztują naprawdę wiele i mają nas zrelaksować. Trzeba jednak wiedzieć, że obecnie możemy znaleźć wiele miejsc, w których wykonuje się masaże lecznicze, a nie relaksacyjne. Zajmują się tym wykwalifikowani fizjoterapeuci, którzy potrafią ocenić, w jakiej kondycji jest nasze ciało oraz w jaki sposób powinniśmy o nie zadbać. Osoby, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia i większość swojego czasu spędzają w biurze oraz na dojazdach do pracy na stałe powinny wpisać w swój plan tygodnia masaż. Wystarczy trzydzieści minut w tygodniu, by nasze mięśnie się rozluźniły, a ból karku przestał dokuczać. Pochylanie się nad biurkiem nie jest naszą naturalną pozycją, przez co powoduje napięcie mięśni, dyskomfort oraz garbienie się. By tego uniknąć, musimy rozmasowywać swoje mięśnie oraz wprowadzić do treningu elementy wzmacniające korpus. To niezbędne, byśmy nie musieli martwić się problemami z postawą oraz regularnym dyskomfortem.

Wyciszaj się

Regeneracja organizmu to także chwilowe zapominanie o swoich obowiązkach. Choć na co dzień nie potrafimy sobie wyobrazić, byśmy mogli wyłączyć swój telefon i nie zajmować się pracą, to właśnie taki nawyk powinniśmy w sobie wypracować. Praca ma umożliwić nam godne życie i przynosić satysfakcję. Nie powinniśmy jednak ograniczać się tylko do spełniania kolejnych celów i realizowania wszystkich kolejnych projektów. Taki tryb życia na dłuższą metę prowadzi do wielu problemów, między innymi do poczucia wypalenia się. By tego uniknąć trzeba pamiętać, że regeneracja organizmu to nieodłączny element naszego życia. Tak, jak musimy nauczyć się dbać o wypoczywanie ciała, tak samo powinniśmy zadbać o komfort psychiczny, który pozwala nam wyciszyć się, nabrać energii i rozbudzić naszą kreatywność. Trzeba przestać obwiniać się o to, że mamy wolne popołudnie. To czas dla nas, który się nam zupełnie należy.

Spędź czas z rodziną

Część osób kieruje się bardzo naiwną postawą, która podpowiada, że nasi najbliżsi zawsze przy nas będą. Jest to bardzo głupie myślenie, które niejednokrotnie niszczy nasze relacje. Przedkładamy swoje obowiązki nad naszą rodzinę i wydaje się nam, że ich obecność jest zupełnie naturalną rzeczą. Warto ustalić priorytety w swoim życiu i pozwolić sobie na zwalnianie tempa. Powinniśmy spędzać czas z partnerem, naszymi dziećmi i rodzicami nie tylko wtedy, gdy zbliża się jakieś ważniejsze święto. Nie potrzeba żadnych okazji, by wybrać się na spacer, pójść do kina, na lodowisko lub jakąkolwiek wycieczkę. Wysokie zarobki ani drogie prezenty nie zastąpią miłości i obecności drugiego człowieka. Jeśli zależy nam na naszym zdrowiu i zdrowiu naszych najbliższych, to powinniśmy wiedzieć, że nawet zwykła rozmowa wpływa na nas kojąco i jest elementem regeneracji całego organizmu. Komfort psychiczny wpływa na całe nasze ciało i naszą kondycję. Nigdy nie powinniśmy o tym zapominać.