Jak dobrać odpowiednie kosmetyki?

Odpowiednio dobrana pielęgnacja to podstawa, aby czuć się dobrze i wyglądać olśniewająco każdego dnia. Dobór kosmetyków ma ogromne znaczenie, ponieważ tylko wybierając takie, które sprawdzą się do danego typu cery, osiągnięte zostaną maksymalne rezultaty. Często jednak wszystkie kosmetyki wybieramy ze względu na markę, opakowanie, nazwę, reklamę czy polecenie przez kogoś znajomego. Nie zwracamy przy tym uwagi na to, do jakiej cery poszczególne produkty są przeznaczone. Jak to zmienić? Co robić, by dopasować pielęgnację do wymagań swojej skóry? Czym jeszcze warto się kierować?

Typ cery ma ogromne znaczenie

Poznając swój typ cery mamy szansę określić, jakie kosmetyki będą dla niej najlepsze. Dlaczego nie zawsze jest to takie proste? Chociaż dość prosto wygląda podział na skórę suchą, wrażliwą, tłustą, mieszaną i normalną, w rzeczywistości większość osób posiada ich kombinacje. By rozpoznać, do jakiego typu jest nam najbliżej, wystarczy przyjrzeć się sobie i ocenić, jak się zachowuje.

Najbardziej pożądana jest cera normalna, która nie ma widocznych porów, jest miękka i nawilżona - niestety w większości posiada się ją jedynie do momentu wejścia w okres dojrzewania. Wrażliwa cera łatwiej ulega podrażnieniom, często jest zaczerwieniona i zwykła pielęgnacja może przyczyniać się do uczucia dyskomfortu. Tłusta skóra charakteryzuje się z kolei nadmiernym wydzielaniem sebum - szybciej się wyświeca, towarzyszą jej rozszerzone pory, łatwiej może także powstawać trądzik. Cera sucha po umyciu daje uczucie ściągnięcia, szybko traci wodę i staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku. W przypadku cery mieszanej natomiast poszczególne obszary twarzy zachowują się inaczej - najczęściej strefa T (czoło, nos i broda) są tłuste, a policzki suche.

Znając swój typ, należy pamiętać o uwzględnianiu specjalnie dostosowanej pielęgnacji. Cera normalna nie wymaga specjalnych zabiegów, należy po prostu starać się utrzymać jej dobry stan poprzez delikatne nawilżanie oraz oczyszczanie. Do wrażliwej skóry najlepiej zakupić odpowiednie kosmetyki, które będą wyjątkowo łagodnie ją oczyszczać. Nie sprawdzą się tutaj peelingi gruboziarniste czy ściągające maseczki. Dobrze jest wybierać kosmetyki o krótkich składach. Cera sucha musi natomiast być regularnie i głęboko nawilżana. Produkty powinny także zatrzymywać w skórze wodę, by nie doprowadzić do przesuszeń. Dla cery tłustej z kolei nie wolno pomijać nawilżania. Po delikatnym oczyszczaniu użycie lekkiego kremu pozwoli na regulację pracy gruczołów łojowych. Odradza się jednak stosowania olejków na twarz. Najtrudniej jest zadbać o cerę mieszaną, gdzie stosuje różne partie twarzy mają odmienne potrzeby. Używane kosmetyki mają zniwelować nadmierne świecenie się strefy T, a przy tym odpowiednio nawilżyć policzki.

Dobra jakość kosmetyków

Wiemy już, co najlepiej wybrać w trosce o swoją skórę. Jednak chwytanie wszystkiego, co skierowane jest do "skóry suchej" czy "tłustej" może wcale nie być najlepszym rozwiązaniem. Dobrze skomponowana pielęgnacja powinna opierać się na wartościowych składach i korzystnych ekstraktach. Przeglądając drogeryjne półki oraz szukając w internetowych sklepach dobrze jest dokładnie zapoznać się ze składem i sprawdzić, czy na pierwszych miejscach nie znajdują się zapychacze. Wiele osób decyduje się na zupełnie naturalną pielęgnację, w której nie ma miejsca dla konserwantów, substancji zapachowych, barwników, parabenów. Takie kosmetyki są z reguły droższe, dają jednak najczęściej zadowalające efekty z powodu występowania licznych składników aktywnych, a są przy tym delikatne. Liczy się też to, skąd pozyskiwane są surowce, sposób produkcji oraz przyznane firmie certyfikaty.

Dodatkowe czynniki wpływające na skórę

Mimo zachowania najlepszej pielęgnacji może zdarzyć się, że skóra nadal nie będzie wyglądać tak dobrze, jak tego oczekujemy. W takim wypadku uwagę zwrócić należy m.in. na takie aspekty jak dieta czy ruch. Właściwe odżywianie się oraz uprawianie aktywności fizycznej sprawia, że powstaje mniej wyprysków, a skóra pozostaje promienna i dotleniona. Ogromną wagę ma też codzienne nawodnienie - skóra pozostaje jędrna i nawilżona od środka, a to efekt, którego nie dadzą żadne specyfiki. By pomóc organizmowi w prawidłowym funkcjonowaniu i tym, aby skóra prezentowała się idealnie, poleca się też zażywać właściwą dawkę snu każdej nocy i unikać substancji trujących, takich jak dym papierosowy. Niektórych czynników mających na nas wpływ nie da się z kolei wyeliminować - to między innymi klimat i zanieczyszczenie powietrza. Pamiętaj zatem, że jeśli Twoja pielęgnacja nie działa tak dobrze, jak chcesz, przyczyniać do tego może się szereg wymienionych tutaj czynników.

Dzięki poznaniu typu skóry oraz wybraniu kosmetyków, które będą nam pomagać, a nie szkodzić, już po niedługim czasie zauważy się efekty. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji cera będzie wyglądać dobrze, niezależnie od tego, czy jest sucha, mieszana, czy też tłusta. Jeśli zatem obecnie z Twoją skórą dzieje się coś złego, możesz poprawić jej stan właśnie poprzez zmianę stosowanej dotąd pielęgnacji.