Jak pokonać problem chrapania domowymi sposobami?

Chrapanie jest dość powszechnie występującym zjawiskiem. Kłopot dotyczy nie tylko osoby, która chrapie, ale również jej partnera śpiącego tuż obok. Wówczas obie strony budzą się zmęczone, rozdrażnione i niewyspane. Głośne oddychanie ma wiele różnych przyczyn, które trzeba odpowiednio wcześnie rozpoznać, by móc pozbyć się głośnego problemu. Wiele z nich nie wymaga kontaktu z lekarzem. Czasami wystarczy pozbyć się złych nawyków i zastosować kilka domowych metod.
Jakie są przyczyny chrapania?
Nie ma jednej konkretnej przyczyny tej dolegliwości. Często nakłada się ich na siebie kilka naraz. Do głośnego oddychania podczas snu prowadzi wiele czynników. Najczęściej chrapanie spowodowane jest nadwagą i otyłością. Istotne znaczenie ma również płeć i wiek. Zdecydowanie częściej z chrapaniem borykają się mężczyźni. W grupie ryzyka są również kobiety w okresie menopauzy. U kobiet w ciąży także istnieje możliwość pojawienia się chrapania ze względu dodatkową tkankę gardła, gdyż ogranicza ona swobodny przepływ powietrza. Dzieje się tak, ponieważ drogi oddechowe są wówczas zwężone.
Nie zapominajmy również o czynnikach genetycznych, tj. dodatkowe tkanki w gardle, długie podniebienie miękkie lub powiększone migdałki. Alkoholizm i nawyk palenia papierosów to kolejny czynnik prowadzący do głośnego oddychania w nocy. Używki tego typu powodują zwiotczenie mięśni, czego konsekwencją jest głośne chrapanie.
Chrapanie może towarzyszyć także osobom cierpiącym na takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze lub niedoczynność tarczycy.
Niezdrowy tryb życia również nie pozostaje bez znaczenia. Osoby, które nie mają zbilansowanej diety i jedzą nieregularnie też mogą mieć problem z chrapanie. Szczególnie w przypadku nawyku objadania się przed snem.
Jak zwalczyć chrapanie domowymi sposobami?
1. Odpowiednia pozycja snu
To, w jaki sposób układasz się do snu ma ogromne znaczenie. Jeśli twoim przyzwyczajeniem jest spanie na wznak, wiedz że zwiększa to ryzyko chrapania. Spanie na plecach powoduje, że nawet osoby zdrowe w tej pozycji zaczynają głośno oddychać. Sen w pozycji bocznej zmniejsza szansę pojawienia się chrapania.
2. Aktywny tryb życia
Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Ruch usprawnia wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Aktywne spędzanie czasu wolnego powoduje dotlenienie organizmu, które zmniejsza ryzyko głośnego snu. Ponadto, jeśli twoje chrapanie wynika, min. z nadwagi, utracone podczas uprawiania sportu kilogramy zbliżą cię do wymarzonej sylwetki i pozbędziesz się tym samym głównej przyczyny chrapania.
3. Warunki panujące w sypialni
Sypialnia powinna być wywietrzona, a temperatura w pomieszczeniu nie wyższa niż 20°C. W takich warunkach błona śluzowa nie będzie się wysuszać, co zmniejszy ryzyko chrapania.
Zioła wspomagające leczenie chrapania
W aptekach dostępnych jest wiele rodzajów preparatów mających zniwelować problem chrapania. Istnieją również naturalne sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością. Skuteczne mogą okazać się niektóre zioła.
1. Melisa
Jeden z najlepszych naturalnych środków uspokajających, który wspiera również zdrowy sen. Melisa zmniejsza uczucie suchości w gardle poprzez jego nawilżenie, czego efektem może być zredukowanie uciążliwego chrapania.
2. Mięta pieprzowa
Posiada ona wiele cennych właściwości. Jedną z nich jest wspomaganie funkcjonowania układu oddechowego. Mięta pieprzowa odpowiada za zmniejszenie obrzęków występujących w drogach oddechowych, co usprawnia proces oddychania.
3. Eukaliptus
Łagodzi podrażnienia i przyspiesza leczenie górnych dróg oddechowych, ponieważ ma działanie antybakteryjne, odkażające i rozgrzewające. Udrażniając nos i gardło, niweluje problem chrapania.
4. Gorzknik kanadyjski
Jest to kolejny naturalny lek na chrapanie, gdyż wspomaga zwalczanie bakterii i wirusów, pozytywnie wpływa na błony śluzowe dróg oddechowych i ułatwia odkrztuszanie. Regularne spożywanie gorzknika gwarantuje spokojny sen.
5. Prawoślaz lekarski
Doskonale radzi sobie z chrapaniem i uporczywym kaszlem oraz chrypką. Doskonale chroni śluzówkę dróg oddechowych i gardło, ułatwiając tym samym oddychanie podczas snu.
6. Tymianek
Oprócz tego, że jest aromatyczną przyprawą, ma również działanie rozkurczające na drogi oddechowe. Efektem stosowania tymianku jest więc zdrowy i spokojny sen.
Kiedy domowe metody nie zadziałają?
Nierzadko chrapanie jest konsekwencją wad anatomicznych, których nie da się wyleczyć domowymi sposobami. Wizyta u laryngologa konieczna jest w przypadku posiadania krzywej przegrody nosowej, którą trzeba zoperować, jak również przy występowaniu przerostu śluzówki jamy nosowej wymagającej zmniejszenia. Wszelkie anatomiczne defekty w gardle, przegrodzie nosowej, podniebienia, czy migdałków wymagają zabiegów medycznych. Kontakt z lekarzem jest niezbędny także przy pojawieniu się alergii lub zapalenia zatok.
Podsumowanie
Naturalne metody wspomagają walkę z chrapaniem, ale nie będą one skuteczne, jeśli nie pozbędziemy się złych nawyków, tj. podjadanie w nocy, czy nadużywanie alkoholu i papierosów. Domowe sposoby usprawniają pracę układu oddechowego, ale nie pomogą w przypadku prowadzenia niezdrowego trybu życia.