Czy możemy mieć uczulenie na mycie okien...? Proste sposoby na alergie skórne.

Czasami trudno dojść co wywołało wysypkę i zmiany skórne - potencjalne alergeny są wszechobecne. Jedną z przyczyn mogą być używane przez nas do sprzątania detergenty. Zawarte w nich substancje zapachowe i konserwujące mogą wywołać alergię kontaktową. W wyniku kontaktu z substancjami chemicznymi skóra reaguje zmianami określanymi jako wyprysk kontaktowy. Jego charakterystycznym objawem jest silny świąd skóry - tworzy się miejscu kontaktu z substancją uczulającą. Przyczyną mogą być kropelki płynu pryskające na naszą szyję i twarz w czasie czyszczenia okien czy mycie łazienki bez ochrony dłoni rękawiczkami. Zdarza się, że zmiany występują na całej powierzchni ciała. Podrażnienie może przyjąć postać wysypki na przedramionach i dekolcie. Skóra staje się mocno wysuszona, pogrubiała, może się łuszczyć i pękać.

Konieczne w leczeniu skóry dotkniętej uczuleniem na detergenty jest rozpoznanie, a następnie wyeliminowaniu z otoczenia substancji uczulającej. Warto popularne środki z supermarketów zastąpić tymi samodzielnie wykonanymi i o prostym składzie. Odpowiednio przygotowane mogą być naprawdę skuteczne - jednak by właściwie dokonać wyboru środka czyszczącego warto znać kilka zasad odnośnie składników i zasad ich łączenia. W ten sposób nasz dom będzie czysty, a jego mieszkańcy zdrowsi.

Jak samemu zrobić środki czyszczące?

Wszystko co potrzebujemy, to kilka prostych składników (prawdopodobnie już znajdujących się w domu) oraz pojemnik. Praktyczny będzie wybór tego z spryskiwaczem. Najbardziej popularne składniki domowych środków czystości to:

  • soda oczyszczona - z powodzeniem sprawdzi się w kuchni. W temperaturze powyżej 60 stopni rozkłada się z wydzielaniem dwutlenku węgla, stąd jej właściwości spieniające i spulchniające. Usunie brzydkie zapachy.
  • ocet i sok cytryny - zawierają kwasy, ich zawartość usprawni mycie i czyszczenie. Reagują z trudno rozpuszczalnymi solami węglanu i tworzą nietrwałe w wodzie związki. Dzięki temu skutecznie usuną kamień w czajniku czy w łazience.
  • szare mydło - mydła tworzą z wodą emulsję, która zawiera łańcuchy wodorowe skutecznie usuwające nierozpuszczalne w wodzie składniki brudu. Ich zaletą jest brak sztucznych barwników i substancji zapachowych.
  • olejki eteryczne np. lawendowy, pomarańczowy - nie tylko pozostawiają przyjemny zapach, ale też w zależności od tego z czego zostały zrobione mogą posiadać właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, antywirusowe czy antygrzybiczne. Najbardziej skuteczne są te maturalnego pochodzenia.

Czy naturalne środki czyszczące działają?

Przekonanie, że octem i sodą nie da się skutecznie wyczyścić domu jest ... słuszne. Te dwa środki wzajemnie się neutralizują. Dlaczego? Ocet ma odczyn kwaśny a soda zasadowy. Połączone stworzą efektowną pianę, jednak powstała substancja będzie neutralna i nie usunie skutecznie brudu. By skutecznie działać, należy na brud oddziaływać środkami o odczynie kwaśnym lub zasadowymi. Stosujmy więc eko środki, ale unikajmy takich połączeń jak:

  • ocet i soda
  • mydło i ocet
  • soda i kwasek cytrynowy
  • sok z cytryny i soda
  • sok z cytryny i mydło

Możemy sami przygotować płyn do usuwania kamienia, płyn do czyszczenia szyb czy lodówki. Mycie podłóg czy blatów także może odbyć się w wersji eko. Takie środki są przede wszystkim bezpieczne i tanie, a równie dobrze jak drogie chemikalia poradzą sobie m.in z usuwaniem kamienia, dezynfekcją, odrdzewianiem i usuwaniem brzydkich zapachów.

Sprzątanie kuchni

Kuchnia to prawdziwie wyzwanie - powierzchnie narażone są na zróżnicowanego pochodzenia plamy a dla higieny przygotowywanych posiłków powinniśmy zadbać o usuwanie bakterii. Mycie blatów kuchennych z wykorzystaniem roztworu wody i octu z olejkiem eterycznym cytrynowym nam w tym pomoże. Roztwór wody i octu usunie kamień z czajnika. W tym celu należy wlać do niego wodę i ocet w proporcji 1:1. Sprawdzi się tutaj też kwasek cytrynowy - należy wsypać go do czajnika, zalać wodą, zagotować. Poczekać aż ostygnie, wylać zawartość a na koniec przetrzeć. Lodówkę można przetrzeć roztworem wody i octu. Wstawmy do niej spodeczek wypełniony ziarnami kawy. Pochłonie miksujące się w jej wnętrzu zapachy produktów spożywczych.

Mycie łazienki

W sprzątaniu łazienki szczególne znaczenie ma usuwanie bakterii. Butelkę napełnij pół na wodą z octem i dodaj kilka kropel olejku eterycznego cytrynowego. Sprawdzi się do dezynfekowania powierzchni, zwalcza też pleśń - można nim spryskać fugi. Sodą wyczyścimy słuchawkę prysznicową z kamienia zbierającego się u wylotu wody. Pół szklanki sody należy umieścić w plastikowym woreczku i wymieszać z wodą, włożyć słuchawkę i pozostawić na minimum godzinę a na koniec wypłukać. Woda wymieszana z olejkiem lawendowym to dobry sposób na wyczyszczenie wanny lub prysznica - lawenda działa relaksująco.

Odświeżanie salonu i sypialni

W tych miejscach odpoczywamy, lubimy więc gdy są świeże i pozbawione kurzu. Olejek miętowy ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, a dodatkowo zabija roztocza, działa też pobudzająco. Olejek z lawendy możemy wykorzystać do przygotowywania płynu i przeprowadzić nim mycie drewnianych powierzchni, np. parkietu.

Płyn do drewnianej podłogi:

  • 3 szklanki octu
  • 3 szklanki wody
  • 5 kropli olejku z trawy cytrynowej
  • 2 krople olejku z drzewa herbacianego
  • 5 kropli olejki z lawendy

Testuj różne środki, aż znajdziesz te odpowiednie dla siebie - w internecie oraz w mediach społecznościowych zgromadzonych jest wiele przepisów. Możesz zapytać rodziców lub dziadków jakie środki pamiętają z dzieciństwa. Szeroki wybór olejków eterycznych o różnych właściwościach pozwoli stworzyć dopasowane pod nasz gust zapachy i uczynić mycie powierzchni przyjemniejszym. Nie bójmy się eksperymentować. Ady na samodzielne przygotowywanie środków czystości brakuje nam czasu, bez problemu kupimy gotowe już produkty. Internetowe sklepy ekologiczne oferują szeroką gamę środków czystości. Także w drogeriach możemy znaleźć środki z prostą zawartością - wyróbmy w sobie nawyk sprawdzania składu.

Nawet produkty o naturalnym składzie mogą nas uczulić, warto więc chronić skórę przed kontaktem z detergentami. Sprzątając wkładajmy rękawiczki a pojemnik ze spryskiwaczem należy trzymać z daleka od twarzy. Należy szczególnie uważać na oczy. Przestrzegając tych zasad stworzymy w swoich domach czystą i przyjazną domownikom przestrzeń, dbając równocześnie o środowisko i swój portfel.