Woda zdrowia Ci doda, a więc pij na zdrowie!

Woda, tak niepozorna, a zarazem tak ważna. Woda, inaczej tlenek wodoru, to najszerzej rozpowszechniony w przyrodzie związek chemiczny i zarazem najtrwalszy tlenek spośród wszystkich. Woda na Ziemi to głównie oceany, morza, rzeki, jeziora, lodowce, a także sztuczne zbiorniki wodne. Ponadto w atmosferze ziemskiej woda występuje w postaci pary wodnej i chmur. Ciecz ta jest również ważnym składnikiem budowy płaszcza Ziemi.

Woda to główna składowa organizmów żywych. Nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Woda stanowi około 60-70% objętości ciała dorosłego człowieka. W przypadku dzieci jest to jeszcze większy procent. Organizm dziecka zawiera 75% wody, a noworodka ponad 80%. Człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia nawet do 3 tygodni, natomiast bez wody najwyżej 3-4 dni. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna, niemniej jednak na tym przykładzie widać, jak ważną rolę pełni woda w codziennym funkcjonowaniu naszego organizmu.

W obecnych czasach bardzo często poruszane są tematy dotyczące zdrowego stylu życia. Ruch i prawidłowo zbilansowana dieta mają nam zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie. Oprócz diety bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Bardzo często zdarza nam się zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. To błąd, ponieważ organizm bardzo szybko zaczyna odczuwać skutki niedoboru wody. Pragnienie jest czasem mylone z głodem. Wydaje nam się, że jesteśmy głodni i zjadamy przekąskę, tymczasem organizm jest lekko odwodniony i wystarczyłoby uzupełnienie płynów. Okazuje się, że nawet niewielkie odwodnienie może zakłócać pracę mózgu. Objawami są wtedy ból głowy, obniżony nastrój i kłopoty z koncentracją.

Osoby będące na diecie odchudzającej powinny docenić zalety picia wody. Regularne picie wody w ciągu dnia sprzyja utracie wagi, ponieważ pomaga przyspieszyć metabolizm. Oprócz tego woda zapewnia eliminację toksyn z organizmu, ponieważ wpływa na prawidłową pracę nerek i jelit. Często takich dolegliwości, jak ból głowy czy zaparcia, można by się pozbyć wypijając odpowiednią ilość płynów, zamiast faszerować się tabletkami.

O odpowiednim nawodnieniu trzeba szczególnie pamiętać podczas dużych upałów oraz w trakcie wysiłku fizycznego. Wtedy organizm traci najwięcej płynów, dlatego należy te braki regularnie uzupełniać.

Woda wpływa nie tylko na kondycję i zdrowie organizmu, ale również na nasz wygląd. Twarz, ciało i włosy są obrazem tego co dostarczamy im w postaci picia i pożywienia. Aby skóra na długo zachowała piękny i świeży wygląd, należy ją odpowiednio nawilżyć, czyli nawodnić. Zbędne są tu kosmetyki z najwyższej półki, a pożądana będzie systematyczność w nawadnianiu. Kiedy skóra jest sucha, szorstka i piecze, spróbujmy w pierwszej kolejności dostarczyć jej dużo płynów. Pomoże to również w przypadku suchych, łamiących się włosów czy paznokci.

Najzdrowiej jest pić wodę mineralną. Należy jednak pamiętać, że nie każda woda butelkowana jest wodą mineralną. Woda mineralna to naturalna woda zawierająca co najmniej 250 mg/dm sześcienny rozpuszczonych składników stałych w postaci jonów. Może również zawierać rozpuszczone gazy naturalnego pochodzenia, takie jak dwutlenek węgla czy siarkowodór. Najczęściej jest to woda wgłębna, która pozyskała sole mineralne z rozpuszczania skał i minerałów, przez które przepływała.

Wykorzystanie wód mineralnych w Polsce sięga roku 1800. Wówczas za wodę mineralną uznawano taką, która zawierała minimum 100 mg/dm pierwiastków na 1 litr wody. W latach 1992 i 1997 dokonano zmian i w ich wyniku podzielono wody mineralne na trzy kategorie, a mianowicie:

- wody niskomineralizowane, czyli o zawartości minerałów do 500 mg

- wody średniomineralizowane, czyli o zawartości od 501 do 1500 mg

- wody wysokomineralizowane. czyli zawierające powyżej 1500 mg minerałów.

Obecna ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia określa wodę mineralną niezależnie od stopnia mineralizacji, a jej definicja brzmi:

Naturalna woda mineralna to „woda podziemna wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, różniąca się od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi pierwotną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz charakterystycznym stabilnym składem mineralnym, a w określonych przypadkach także właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, powodującymi korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi".

Wodę możemy pić samą, ale możemy także przygotować sobie pyszny izotonik. Do sporządzenia takiego napoju wystarczy nam miód, szczypta soli, sok wyciśnięty z jednej cytryny oraz litr wody. Wszystkie składniki łączymy ze sobą, dokładnie mieszając.

Warto pamiętać, że niewskazane jest wypijanie dużej ilości wody naraz. Należy ją popijać często, ale w małych ilościach. Sprytnym sposobem na pamiętanie o piciu wody jest ustawienie sobie przypomnienia w telefonie lub też zaznaczanie pisakiem na butelce porcje do wypicia na kolejne godziny.

Podsumowując, woda to nie tylko ważny element środowiska i ciała człowieka, ale też jeden z najtańszych i najbardziej dostępnych leków. Pomoże zapewnić nam zdrowie, dobrą kondycję, sprawny mózg i piękny wygląd. Pijmy więc na zdrowie!