Skuteczna pielęgnacja włosów na każdą kieszeń

Świadoma pielęgnacja włosów zdobywa obecnie coraz większą popularność. Kobiety, a czasami również mężczyźni o długich włosach, w trosce o zdrowie i zadbany wygląd swoich włosów zaczynają zwracać uwagę na składy kosmetyków, dobierać produkty odpowiednie do swojego typu włosów oraz wzbogacać wiedzę na temat działania poszczególnych składników. Skomponowanie produktów w celu ułożenia odpowiedniego planu pielęgnacji dla naszych włosów może być obciążające dla naszego budżetu, ale oczywiście nie musi. Wystarczy nauczyć się szukać naturalnych produktów kosmetycznych o niskiej cenie, których skład jest często lepszy niż składy profesjonalnych, drogich kosmetyków dostępnych w salonach fryzjerskich.

Poszukiwanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji naszych włosów warto zacząć od szamponu, który powinien być podstawowym kosmetykiem w naszym planie pielęgnacji. Tani szampon może zawierać lepsze składniki, niż szampony drogich marek - aby taki znaleźć, przede wszystkim warto nauczyć się czytania składów. Należy unikać mocnych detergentów, takich jak SLS (Sodium Laureth Suflate) oraz słabszego, ale drażniącego skórę głowy detergentu "cocamidopropyl betaine". Dobry szampon powinien zawierać w składzie przede wszystkim naturalne składniki odżywcze, takie jak olejki oraz ekstrakty roślinne. Aby znaleźć dobry szampon w przystępnej cenie, warto spróbować poszukać promocji w internetowych sklepach z kosmetykami naturalnymi. Od jakiegoś czasu szczególnie popularne stają się rosyjskie kosmetyki do włosów, które zawierają w składzie dużą ilość naturalnych składników, przy czym nie kosztują zbyt dużo.

Drugim elementem niezbędnym do rozpoczęcia odpowiedniej pielęgnacji włosów jest dobranie masek oraz odżywek, które będziemy stosować po umyciu włosów szamponem. W tym przypadku również warto świadomie czytać składy kosmetyków. Składniki naturalne, które znajdują się w produktach kosmetycznych, możemy podzielić na trzy grupy: humektanty, proteiny oraz emolienty. Humektanty to składniki nawilżające, które zatrzymują wilgoć we wnętrzu włosa. Przykładami humektantów w składzie kosmetyków mogą być: miód (Mel lub Honey), gliceryna znajdująca się zazwyczaj na początku składu (Glycerin) oraz glikol propylenowy (Propylyne Glycol). Proteiny to białka i aminokwasy, które są odpowiedzialne za odbudowę naruszonej lub zniszczonej struktury włosa. Ich regularne stosowanie może pomóc nam zrekonstruować zniszczone włosy. Przykładowe składniki proteinowe to hydrolizowane proteiny jedwabiu (Hydrolyzed Silk Protein), keratyna będąca głównym budulcem włosa (Hydrolyzed Keratin) oraz hydrolizat protein pszenicy (Hydrolyzed Wheat Protein). Emolienty to grupa składników natłuszczających, zapobiegających wysuszaniu oraz nadających połysk naszym włosom. Emolienty to przede wszystkim oleje i masła roślinne, takie jak olej kokosowy (Coconut Oil) oraz masło shea (Butyrospermum Parkii Butter). Emolientami są również alkohole tłuszczowe, które znajdują się zazwyczaj na początku składów kosmetyków jako np. Cetearyl Alcohol. Należy odróżniać je od szkodliwych dla włosów, wysuszających alkoholi, takich jak alkohol izopropylowy (Isopropyl Alcohol) oraz Alcohol Denat. Profesjonalne kosmetyki fryzjerskie często zawierają chemiczne składniki, które sprawiają chwilowe wrażenie odżywienia włosów, podczas gdy odpowiednio dobrane, dużo tańsze kosmetyki naturalne zawierają zazwyczaj znaczne ilości naturalnych składników, które naprawdę są w stanie naprawić strukturę włosów.

Jeśli nasze włosy są bardzo zniszczone, warto zastanowić się nad regularnym wykonywaniem zabiegu olejowania, które może w prosty sposób przywrócić włosom ich dawną kondycję. Olejowanie polega na nałożeniu przed myciem naturalnego oleju na przynajmniej pół godziny, a następnie zmycie go za pomocą łagodnego szamponu. Oczywiście nie każdy olej będzie odpowiedni dla naszego typu włosów, dlatego warto metodą prób i błędów znaleźć ten właściwy. Olejów możemy szukać zarówno w drogeriach, jak i w zwykłych sklepach spożywczych. Wybór olejów jest bardzo szeroki, zaczynając od podstawowych olejów (takich jak słonecznikowy oraz rzepakowy), kończąc na tych bardzo egzotycznych i trudno dostępnych (jak na przykład olej kameliowy oraz olej z baobabu). Jeśli wystąpią problemy ze zmywaniem oleju, można spróbować zemulgować go maską, którą nakładamy na naolejowane włosy kilkanaście minut przed ich umyciem.

Ostatnim produktem niezbędnym do świadomej pielęgnacji włosów jest serum silikonowe, które pomoże nam wygładzić włosy na długości, ale również zadba o zdrowie ich końcówek. Serum silikonowe często sprzedawane jest pod nazwą olejku, jednak zawiera w składzie zdecydowanie więcej silikonów niż naturalnych olejów, przez co nie nadaje się do olejowania włosów. Jest odpowiednie do nakładania na wilgotne włosy po zmyciu maski lub odżywki, szczególnie na skłonne do zniszczeń końcówki. Najpopularniejsze silikony, które możemy znaleźć w składzie silikonowego serum, to Dimethiconol, Amodimethicone oraz Cyclopentasiloxane. Silikony mogą znajdować się również w składach masek, odżywek oraz szamponów, gdzie pełnią funkcję natłuszczającą - są zatem emolientami.